Dieta LCHF: Zabeljeno in podmazano

Čudoviti kruh Srečko: srečen kruh brez moke, z obilico vlaknin in zdravih maščob.

Malo ogljikovih hidratov in veliko maščob v prehrani je zadnja leta trend, ki se ga poslužuje vse več ljudi. Slednji način prehranjevanja je bolje znan kot dieta LCHF (low carb high fat).  Glavni vir energije pri posamezniku so maščobe in NE ogljikovi hidrati. Torej, pogoj je, da ogljikovih hidratov zaužijemo kolikor je mogoče malo, beljakovin pa za spoznanje nekoliko več. V praksi bi to pomenilo uživanje živil kot so hladno stiskano olivno olje, kokosovo olje, avokado, maslo, jajca, makadamija oreščki, lešniki, semena, ribe (sardele, inčuni, skuše, losos) in meso pašne reje. Ne pozabimo pa tudi na kislo in sladko smetano (brez dodanega sladkorja seveda). Zelenjava, ki jo uživamo, pa pri dieti LCHF predstavlja vir ogljikovih hidratov.


Dieta LCHF na različne načine

Ketogena dieta

Stroga različica diete LCHF - ketogena dieta -  razlikuje tudi med dovoljeno in nedovoljeno zelenjavo.  Kot primer lahko navedemo na primer živila, za katere velja zmernost. Omejiti je potrebno uživanje stročnic, nekaterih mlečnih izdelkov (skuta, jogurt, mleko), indijskih oreščkov, arašidov, sadja z izjemo jagodičevja in limon. Prehrana pa vendarle mora biti raznovrstna, zato nikoli ni dobro absolutno omejiti posamezna tako imenovana "zdrava živila". Raje si jih privoščimo občasno in v zmerni količini.
Ketogena dieta je za začetnike velik preskok, ki je lahko težek še posebej, če smo navajeni na redno uživanje ogljikovih hidratov. Nič dobrega se ne zgodi čez noč in brez truda, zato je tudi pri slednjem načinu prehranjevanja potreben čas, disciplina in zdrava pamet.

Ohlapna različica

Med ljudmi je v praksi popularna nekoliko bolj ohlapna različica, ki dopušča uživanje vseh vrst zelenjave v pravih količinah, zožen nabor sadja, omejene vrste mlečnih produktov (polnomastni izdelki, smetana, maslo). Nikakor pa se na LCHF jedilnik ne uvršča krompir, riž, testenine, kruh in vse, kar vsebuje sladkor (sladke pijače, slaščice, piškoti, čokolade z manj kot 75 % deležem kakava, presne tablice,....), suho sadje, marmelade in drugi sladki namazi. Če uživamo veliko ogljikovih hidratov, telo za primarni vir energije uporablja glukozo. Pri prehrani LCHF pa namesto glukoze telo prisilimo, da energijo črpa iz maščobe - tudi lastne. Posledice v telesu se kažejo kot boljši nadzor nad krvnim sladkorjem in inzulinom, znižanje trigliceridov v krvi, povišanje dobrega HDL holesterola, spontano uravnavanje apetita, dobro počutje, kvalitetnejši spanec, boljša osredotočenost.

Dieta LCHF kot način prehranjevanja

Dieta LCHF je marsikomu postala reden, dolgotrajen, vsakodneven način prehranjevanja. Lahko pa se je poslužite le za toliko časa, da znižate svojo telesno težo. Pri tem imejte v mislih razmerje 75 (maščobe):20 (beljakovine):5(ogljikovi hidrati). Obroke si razporedite trikrat dnevno, sčasoma pa boste zaradi velike vsebnosti maščob in posledično dolgotrajne sitosti prešli le na dva obroka. Jedli boste takrat, ko boste lačni in do omenjenega bo prišlo čisto spontano, brez preštevanja kalorij. Ugasnila bo tudi želja po sladkem, spremenil se vam bo okus, z užitkom boste namreč posegli po čokoladi z 80 % ali večjim deležem kakava, ki pa je dovoljena in čeprav je prej niste marali.


Dieta LCHF je preprosta s čudovitim kruhom »Srečko«

Diete LCHF se ni težko držati, kajti v številnih lokalih so danes na voljo obroki sestavljeni po načelih LCHF, na družbenih omrežjih so mnoge podporne skupine z ogromno okusnimi recepti in predlogi po čem poseči. V specializiranih prodajalnah kot je naša Kašča, pa so za LCHF sladokusce na voljo številna olja, moke, oreščki, semena, prehranski dodatki ter tudi mešanice za pripravo kruha. V Kašči najdete prav posebno mešanico za pripravo kruha, ki smo mu nadeli delovno ime Srečko: srečen kruh brez moke, z obilico vlaknin in zdravih maščob.




Oznake:

Komentiraj