Zlato odličje za vitamin C

Vitamin C - čudežno orožje, naravni superantibiotik, najboljše iz narave.

Vitamin C - čudežno orožje, naravni superantibiotik, najboljše iz narave. Živahna molekula iz dušika, vodika in kisika, podobna glukozi, ki spretno premaguje ovire v presnovi. 

Kaj je vitamin C?

Molekula vitamina C je zgrajena preprosto. Askorbinska kislina (vitamin C) je bel, v vodi topen kristal kiselkastega okusa, podobnega limoninemu soku, skratka je blaga kislina, nekoliko močnejša od kisline v kisu, a blažja od kisline grenivk in limon. 

Vitamin C se pojavlja v štirih oblikah, v tako imenovanih stereoizmerih. Pri tem je atomska sestava vedno enaka, medtem ko je trojna razporeditev atomov pri vsaki obliki drugačna. Zato je ta vitamin tako vsestranski in usposobljen za opravljanje različnih nalog v presnovi.


Vitamin C v našem telesu

Ko boste pojedli pomarančo, prispe vitamin C v skrajno majhnih količinah v kri že skozi ustno sluznico. Vitamin C posebno hitro prehaja v kri in v telesne celice, a tudi v medceličje. Največ vitamina C se kopiči v osrednjem živčnem sistemu, v hipofizi in nadledvičnih žlezah. Vitamin C je snov, ki ustvarja iz aminokislin (beljakovinskih gradnikov) biološko aktivno obliko beljakovin. Tudi levkociti - za imunski sistem pomembne bele krvničke -  vsebujejo veliko vitamina C. Pri zdravem človeku so po pravilih nabite z molekulami vitamina C in tako rekoč do zob oborožene za boj proti povzročiteljem bolezni. 

Vendar ni naključje, da se ta biološka snov tako hitro presnovi. V presnovi se nič ne zgodi naključno. Tako se morebiti izpraznjene shrambe vitamina C v telesnih celicah kar najhitreje spet napolnijo. Zato je človek odporen proti povzročiteljem bolezni in lahko krepi razum v obrambi pred nevarnostmi. Odvečni vitamin C se ne kopiči, temveč ga telo izloči. Vitamina C ne moremo zaužiti preveč. Če se to zgodi, ga v 24 urah izločimo s sečem. Malo ga zadržijo ledvice in vrnejo v presnovo.


Vitamin C v prehrani

Pomembno je, da uživamo živila bogata s C vitaminom večkrat na dan. Posebno velike količine najdete v svežem sadju, solati, zelenjavi, stročnicah in v teh rastlinah se vitamin C vedno pojavlja v družbi s tako imenovanimi bioflavonoidi, zaščitnimi snovmi, ki rastlinam med drugim dajejo sijočo barvo. Čeprav nas vitamin C varuje pred prostimi radikali, pa sam pred njimi ni varen. Bioflavonoidi so tisti, ki ga varujejo pred predčasnim razpadanjem in tako močno povečujejo njegov učinek.


Vitamin C in zdravje

Danes vemo, da opravlja C vitamin v telesu dve nalogi: 

1. imunsko zaščito in 

2. uravnovešenje duševnih procesov.

V imunskem sistemu je vitamin C največji sovražnik vseh bolezenskih povzročiteljev, zajedavcev, virusov, mikrobov, predvsem pa prostih radikalov, ki se tega vitamina najbolj bojijo. Prosti radikali so tisti, ki pospešujejo staranje in nenzadanje povzročijo tudi smrt. In tukaj je vitamin C najboljši pomlajevalec. 


Jesen in zima - čas prehladov! 

Ko je zunaj mrzlo in vlažno, se pokaže, kako čil in odporen je po zaslugi vitamina C naš imunski sistem. Ker se v medicini iz raziskav virusov še ni porodilo udarno sredstvo proti virusom, ki ne bi imelo stranskih učinkov, je krepitev imunske obrambe z  vitaminom C še vedno prednostni pristop.

V mentalnem, duševnem in duhovnem svetu spodbuja vitamin C izgradnjo hormonov, nevropeptidov in predvsem nevrotransmiterjev (prenašalcev dražljajev), ki posredujejo vse naše občutke. Vitamin C tudi omogoča izločanje desetih zelo pomembnih hormonov, ki uravnavajo in usmerjajo štiri pomembna področja delovanja: spolnih žlez, ščitnice, stresnih hormonov in rastnih hormonov.


Pomanjkanje vitamina C

Svarilna znamenja ob pomanjkanju vitamina C so: krvavitev iz dlesni, pogosti prehladi, dovzetnost za vnetja sluznic, krčne žile, hemeroidi, debelost, utrujenost, raztresenost, depresivno razpoloženje, nespečnost, gube in gubice okoli oči, izpadanje las, slabovidnost in živčna oslabelost.

Z zadostnim vnosom vitamina C boste torej poskrbeli za: dobro delovanje imunskega sistema, presnovo kalcija, čvrstost vezivnega tkiva (kolagen), čvrste stene ožilja, dlesni, presnovo maščob, obvladovanje stresa, krepke lase, dober vid, vedro razpoloženje, zdravo živčevje, zbranost, spanje ter čvrsto in gladko kožo.

Surovo in naravno je najboljše. Z vitaminom C se oskrbimo, če redno uživamo velike količine svežega sadja in presne hrane ali jemljemo vitaminske pripravke. Dandanes, ko poznamo toliko koristnih učinkov vitamina C, pa tega lahko dobite tudi intravenozno. Torej kar naravnost v žilo.


Vitamin C za vas

Katera oblika je za koga primerna, je seveda odvisno od našega načina prehranjevanja in stila življenja. Ljudje smo si med seboj različni, zato imamo tudi različne potrebe po vitaminu C. Vsekakor pa v jesensko-zimskem času povečajte vnos tega vitamina ter poleg hrane dodajte v svoj dnevni jedilnik morebiti okusno acerolo, žličko praha sadeža Camu Camu ali pa se odločite za liposomalno obliko vitamina C.


Vitamin C in liposomi

Liposomi so sodobna transportna oblika vnosa prehranskih dopolnil, ki so bili razviti z namenom zaščite in boljše biološke uporabnosti učinkovin. Veliko učinkovin je namreč občutljivih na vplive želodčnega in črevesnega soka, prav tako pa se zaradi svojih fizikalno-kemijskih lastnosti velikokrat slabše absorbirajo iz črevesja v kri, zato služijo liposomi kot zaščita. Ime liposom izhaja iz grščine in pomeni "maščobno telo"  Sestavljen je namreč iz vodnega okolja v notranjosti in maščobne (fosfolipidne) ovojnice, ki ščiti vodno vsebino z učinkovino pred zunanjimi vplivi, hkrati pa zaradi prave velikosti omogoči neposreden vstop skozi črevesni epitelij.

Vitamin C (askorbinska kislina) je vodotopen vitamin, ki hitro oksidira in tako izgubi aktivnost. Vitamin C v obliki liposomov tako prinaša več za uporabnika zelo pomembnih prednosti. Ker se običajen vitamin C v prebavilih delno razgradi in je njegov vnos omejen, bi ga morali zaužiti večje količine, kar pa lahko deluje dražeče za sluznico. V liposomalni obliki je vitamin C manj podvržen oksidaciji, zato so že manjši odmerki dovolj učinkoviti. Učinkovitost lahko primerjamo celo z intravenskim vnosom, torej aplikaciji vitamina C v injekcijskih raztopinah.

Narava želi, da smo zdravi in dobrega počutja, zato izkoristite ponujeno in posezite po vitaminu C.


Prispevek je povzet po knjigi “Z vitamini do zdravja”, avtorja Klausa Oberbeila.
Oznake:

Komentiraj